Do porównania mamy trzy modele: TravelSound 250 firmy Creative, JBL On Tour, Mobile Music Set IMS-700 firmy Siemens.
Na początek - porównanie zewnętrzne. Wszystkie trzy firmy standardowo dodają pokrowce mające chronić obudowę głośników na czas transportu.


W zasadzie wszystkie trzy modele mają elegancką srebrno-czarną stylistykę, choć modele Creative'a i JBL występują również w kolorze białym. Moje subiektywne wrażenia - wyróżnia się tutaj zdecydowanie JBL swoją lakierowaną, rozsuwaną obudową, która dodatkowo chroni głośniki. Jeśli chodzi o wykonanie to praktycznie każdy z omawianych modeli ma solidne wykończenie, nic nie trzeszczy, materiały są solidne i dobrze dopasowane. Jeśli chodzi o gabaryty - najmniejsze i najlżejsze są Creativy.Wszystkie trzy modele to głośniki aktywne, zasilane bateriami (JBL i Creative 4xAAA, Siemens 4xAA) lub za pomocą zasilacza. Różnią się jednak mocą. Najsłabsze, TravelSound, mają głośniki neodymowe 1,5W, Siemensy posiadają moc 2W, a najmocniejsze JBL - 3W na kanał. Producenci podają też czas pracy na bateriach, według JBL i Creative ma on wynosić 24h, W przypadku Siemensa brak takiej informacji, jednak wynosi ona około 16h. Niestety nie miałem czasu by sprawdzić dokładnie, bo zasilałem je akumulatorkami, z moich obserwacji wynika, że w praktyce czasy powinny być zbliżone do deklarowanych.
Creative TravelSound - posiadają na przednim panelu włącznik, przyciski do regulacji głośności i diodę sygnalizującą stan zasilania. W tylnej części znajdziemy wejście audio (jack 3,5mm), gniazdo zasilacza, oraz przełącznik dźwięku przestrzennego. JBL posiada tylko dwa przyciski do regulacji głośności oraz wejście audio (jack 3,5mm) i gniazdko zasilacza. Dwie diody sygnalizują zasilanie oraz stan baterii. Jako włącznik służy zasuwana pokrywa, więc nie musimy się martwić przypadkowym rozładowaniem baterii w transporcie. Natomiast specyficzne pod tym względem są głośniki Siemensa. Faktycznie są one przeznaczone do współpracy z telefonami Siemens i posiadają miejsce na ich umieszczenie. Z przodu znajdziemy przyciski do włączenia dźwięku przestrzennego i podbicia basów.
Creative dodaje krótki kabelek jack-jack, najwięcej zaś oferuje JBL. Oprócz kabelka jack-jack, dużo lepszej jakości niż Creative'a, w zestawie znajduje się również zasilacz sieciowy.
Dźwięk.
Porównywałem dźwięk głośników odsłuchując utwory zarówno z muzyki klasycznej, jazzowej jak i rockowej, czy deathmetalowej, których brzmienie dobrze znam. Moje subiektywne wrażenia - z zestawienia tych trzech modeli najsłabiej wypadły Creativy, najlepiej zaś JBL. Creativy w stosunku do JBL miały mało selektywny dźwięk, zdecydowanie węższe pasmo przenoszenia i mało wyraźny bas (proszę się nie śmiać - przy tak małych głośniczkach słychać basy :) Zdecydowanie najmocniejszy bas posiadały Siemensy. Te głośniczki potrafią na prawdę zaskoczyć i miłośnikom mocniejszych brzmień polecałbym ten właśnie model. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem były JBL - głośniczki miały słabszy bas niż Siemensa, ale spektrum szerokie, dźwięk bardzo wyraźny, selektywny z czystymi tonami wysokimi. Widać tu wyraźnie jakość JBL, specjaliści Harmana popracowali nie tylko nad stylistyką i choć nie widać tego gołym okiem to zastosowano tu ciekawe rozwiązania technologiczne - neodymowe głośniki oraz moduł wzmacniacza klasy D. Niestety to wszystko odbija się również na cenie. Głośniki Creative'a kosztują około 100 zł, Siemensy około 269, zaś JBL - najniższa cena to 300 zł (allego.pl - 460).
Strony producentów z produktami:
Creative TravelSound 250
JBL On Tour
Firma BenQ, po przejęciu Siemens Mobile i zmianie serwera, nie umieściła informacji o IMS-700
Creative TravelSound 250
JBL On Tour
Firma BenQ, po przejęciu Siemens Mobile i zmianie serwera, nie umieściła informacji o IMS-700